Przeskocz do treści

Dzień Dawcy Szpiku 26.03.2017 dla Adam z Rożnowa

26.03.2017 r. zapraszamy na Dzień Dawcy Szpiku w Obornikach i Rożnowie.

Fundacja DKMS, największa baza dawców szpiku w Polsce działa od 25.02.2009 roku. przeprowadzi rejestrację potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dla chorego 22-ego Adam z Rożnowa, oraz innych potrzebujących przeszczepu szpiku  pacjentów.   W  bazie DKMS  zarejestrowanych  i przebadanych jest ponad 1 055 169 osób.  3 801 osób oddało szpik dla chorych na całym świecie.

Adam choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Przechodzi już trzecią chemioterapię. Kolejnym etapem leczenia będzie przeszczepienie szpiku. Niestety wśród rodziny nie ma dla niego zgodnego Dawcy. Stąd poszukiwania Dawców na całym świecie.

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.

Istnieją dwie metody pobrania – stosowana w około 80% pobrań to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, druga, to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. O metodzie pobrania decyduje lekarz dokonujący przeszczepienia u pacjenta.  Samo pobranie komórek odbywa się na drodze tzw. Aferezy. Siedzą lub leżąc mamy wbite igły jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste. Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.

Druga metoda, czyli pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga już ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej – dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Szpik kostny NIE JEST pobierany z kręgosłupa. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.

 

REJESTRACJA

NIEDZIELA, 26.03.2017 r.

GODZ. 10:00 – 16:00

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego – salka parafialna, ul. Droga Leśna 60

Parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca  NMP– salka parafialna, ul. Lipowa 3

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rożnowie, ul. Dworcowa 42

 

dkms